AMP150.1H - Class D amplifier 1x150W 100V
search
search
SKU: H11631
EAN: 3662009027104
Audiophony PA - AMP150.1H
150 W mono power amplifier, 70 - 100 V, Class-D
- 20%
(VAT excluded)
items in stock in our European supplier's warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Available
delivery is available for this product.
This item is currently in stock and will be shipped from our supplier's warehouse in Europe.
Product Details
Compact, versatile and reliable mono power amplifier designed for fixed installations. With an output power of 150 W, it can handle 70 and 100 V lines, making it suitable for a variety of applications.
Technical characteristics
  • Power under 100 V: 150 W
  • Power under 70 V: 150 W
  • Input sensitivity: 0.9 - 1.1 V (0 ±1 dBV)
  • Input impedance: 20 kohm balanced, 10 kohm unbalanced
  • Frequency response: 100 Hz – 20 kHz
  • Voltage gain (100 V): 40 dB
  • THD+N: < 0.1%
  • S/N ratio: > 95 dB
  • Damping factor: > 200
  • Power circuit: Class-D switching power supply
  • Power supply: 220 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Protections: short circuit, open circuit, thermal, limiter, ultrasonic and radio frequencies
  • Connections: input 2 x Euroblock GND + – & output  2x Euroblock + –
  • Settings: ON/OFF switch on the front panel and volume, 70 / 100 V selector on the rear
  • LEDs: signal: green LED, clip: red LED, power: green LED, protection: red LED
  • Cooling: by regulated ventilation
  • Dimensions: 483 x 44 x 360 mm 1U 19"