AMP300.1H - Class D amplifier 1x300W 100V
search
search
SKU: H11632
EAN: 3662009027111
Audiophony PA - AMP300.1H
300 W mono power amplifier, 70 - 100 V, Class-D
- 19%
Product Details
Compact, versatile and reliable mono power amplifier designed for fixed installations. With an output power of 300 W, it can handle 70 and 100 V lines, making it suitable for a variety of applications.
Technical characteristics
  • Power under 100 V: 300 W
  • Power under 70 V: 300 W
  • Input sensitivity: 0.9 - 1.1 V (0 ±1 dBV)
  • Input impedance: 20 kohm balanced, 10 kohm unbalanced
  • Frequency response: 100 Hz – 20 kHz
  • Voltage gain (100 V): 40 dB
  • THD+N: < 0.1%
  • S/N ratio: > 95 dB
  • Damping factor: > 200
  • Power circuit: Class-D switching power supply
  • Power supply: 220 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Protections: short circuit, open circuit, thermal, limiter, ultrasonic and radio frequencies
  • Connections: input 2 x Euroblock GND + – & output  2x Euroblock + –
  • Settings: ON/OFF switch on the front panel and volume, 70 / 100 V selector on the rear
  • LEDs: signal: green LED, clip: red LED, power: green LED, protection: red LED
  • Cooling: by regulated ventilation
  • Dimensions: 483 x 44 x 360 mm 1U 19"