AMP4240MKII
search
AMP4240MKII
AMP4240MKII
search
SKU: H11071
EAN: 3662009021386
Audiophony PA - AMP4240MKII
4 x 240 W 100 V PA amplifier
- 30%
(VAT excluded)
1 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
4 x 240 W @ 100 V PA amplifier. Compact and lightweight design, installer setting at the back.
Technical characteristics
  • 4 mono inputs via Phoenix plug
  • 4 x 100 V loudspeaker outputs via Phoenix plug
  • 4 line level link outputs via Phoenix plug
  • Volume controls on each channel
  • Flat / HPF switch on each channel
  • Output volume display for each channel via 4 LED VU meter
  • Screwdriver required to access technician level settings
  • Power supply: 230 VAC 50/60 Hz
  • Frequency response: 50 Hz - 15 kHz
  • THD (1 kHz power rating): 0.1%
  • Mountable in 19″ rack
  • Height: 2U
  • Dimensions: 380 x 88 x 482 mm