VBAR-50RGBL
search
VBAR-50RGBL
VBAR-50RGBL
search
SKU: H11381
EAN: 3662009024837
Contest - VBAR-50RGBL
IP66 architectural spotlight, 12 RGBL LEDs, 50 W, 12° aperture, 2 zones
- 21%
(VAT excluded)
items in stock in our European supplier's warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Available
delivery is available for this product.
This item is currently in stock and will be shipped from our supplier's warehouse in Europe.
Product Details
Architectural spotlight with 12 LEDs, 4 W each. 4-in-1 type in red, green, blue, lime. It is able to offer a brightness of 2655 lm at 5 m while consuming only 52 W and is equipped with symmetrical lenses with 12° aperture (2 LED zones). Cooling is by convection.
Control is via DMX from 2 to 20 channels depending on the mode selected and the 110 - 240 VDC 50/60 Hz power supply uses hybrid IN/OUT cables with IP67 connectors. External VRDM control box for RDM parameterization. Compatible with RDM consoles on certain parameters.
Sealed diaphragm depressurization valve.
Technical characteristics
  • Power input: 100 - 240 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 52 W