VPAR-70RGBL
search
VPAR-70RGBL
VPAR-70RGBL
VPAR-70RGBL
search
SKU: H11550
EAN: 3662009026299
Contest - VPAR-70RGBL
70 W PAR architectural projector, 7 RGBL LED, IP66, 25° aperture
- 19%
(VAT excluded)
items in stock in our European supplier's warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Available
delivery is available for this product.
This item is currently in stock and will be shipped from our supplier's warehouse in Europe.
Product Details
70 W PAR LED architectural projector characterized by a brightness of 2165 lm, designed to be used in internal and external environments, thanks to its resistance to the weather (IP 66). It adopts 7 x 4-in-1 red, green, blue and lime LEDs. It is equipped with symmetrical lenses with a 25° aperture. Consumption is 72 W.
Main features
  • External VRDM control box for RDM parameterization
  • Compatible with RDM consoles on certain parameters
  • DMX control protocol from 2 to 8 channels depending on the selected mode
  • Selectable update frequency from 900 Hz to 3600 Hz
  • IP 66 protection: resistant to dust and splashes of water from all directions
  • Cooling for convection
  • DMX/power supply connections via IN/OUT hybrid cables with IP67 connectors
  • Body made of cast aluminum, white-gray epoxy paint RAL 9002
  • Sealed membrane depressurization valve
  • Power supply: 110 - 240 VAC 50/60 Hz
Technical characteristics
Dimensions 224 x 117 x 221 mm
Weight 3.5 kg
Powerinput 100 - 240 VAC 50/60 Hz
Energy label no
Power consumption 72 W