SKU: P3.9-OR-XL-50-100
EGO Display - EasyRENT-O 3.9
Outdoor, vertical cabinet, SMD1921, 4000 - 4500 nits, 3840 Hz, 500 x 1000 mm, 13.5 kg
- 51%
(VAT excluded)
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Not available.
delivery is not available for this product.
Product Details
P3.9 LED panel for outdoor applications (4000 - 4500 nits), vertical 500 x 1000 mm cabinet, which accommodates 8 square modules of 250 x 250 mm. The resolution of a single module is 64 x 64 pixels, of the entire cabinet is 128 x 256 pixels.
The receiving card is Novastar.
User benefits
  • Image quality (14-bit grayscale, 4000:1 contrast ratio, etc.)
  • High brightness of 4000 - 4500 nits
  • Wide viewing angle
  • Easy installation with fast lock connections
  • Effective corner protection system for greater robustness
  • Front and rear maintenance
Areas of use
  • Installations in very bright environments, outdoors or indoors
  • Digital Signage
  • Sports events
Technical characteristics
 Module specification
 Pixel pitch  3.9 mm
 LED type  SMD 3-in-1 1921
 Module size  250 x 250 mm
 Module resolution  64 x 64 pixel
 Cabinet specification
 Cabinet material  die casting aluminum
 Size of cabinet  500 x 1000 x 80 mm
 Cabinet resolution  128 x 256
 Module quantity per cabinet  8 pcs.
 Cabinet weight  13.5 kg
 Screen parameters
 Brightness  4000 - 4500 nit
 Refresh rate  3840 Hz
 Gray scale  14 bit
 Receiving card  Novastar
 Contrast ratio  4000:1
 Color temperature  6500 K
 Viewing angle (H / V)  160° / 150°
 Driving type  1/16
 IP rating  IP65 / IP54
 Work voltage  100 - 240 VAC
 Power consumption (max. / avg.)  588 / 196 W/m2
 Other parameters
 Storage temperature  -40 to 60 °C
 Operating temperature  -20 to 50 °C
 Storage humidity  10 - 90%
 Operating humidity  10 - 90%