Laserworld CS-1000RGB MK4 is a multi-color RGB laser system with a total output power of up to 1000 mW and a guaranteed output power of 800 mW. The red laser source has a power of 200 mW / 650 nm, the green one 70 mW / 520 nm and the royal blue one 530 mW / 445 nm. Laser sources guarantee brilliant colors and powerful laser beams.
The projector has good beam specifications with 4 mm diameter and 1.1 mrad divergence. The galvo system has a scanning speed of up to 28 kpps @ 8° ILDA. The pattern size can be set via two rotary buttons on the back side of the housing. Microphone sensitivity can be adjusted via the integrated display.