The Laserworld CS-24.000RGB FB4 is an analog modulated RGB full color diode laser system with a guaranteed output power of 24,000 mW. The red laser source has a power of 5500 mW / 638 nm, the green one 6500 mW / 520 nm and the royal blue one 12,000 mW / 450 nm. The laser sources are capable of producing very strong laser beams. The projector has a good beam specification, with a diameter of approximately 6 mm and a divergence of 1.3 mrad. The scanner has graphics capabilities, with a maximum speed of 30 kpps at 8° and a scanning angle of up to 50°.