CS-24.000RGB ShowNET
search
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
search
SKU: 7640144996079
EAN: 7640144996079
Laserworld - CS-24.000RGB ShowNET
24,000 mW powerful semi-professional pure diode laser, ShowNET multi-control mainboard, DMX control, ILDA port
- 51%
(VAT excluded)
5 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
The Laserworld CS-24.000RGB ShowNET is an analog modulated RGB full color diode laser system with a guaranteed output power of 24,000 mW. The red laser source has a power of 5500 mW / 638 nm, the green one 6500 mW / 520 nm and the royal blue one 12,000 mW / 450 nm. The laser sources are capable of producing very powerful beams. The projector has a good beam specification, with a diameter of approximately 6 mm and a divergence of 1.3 mrad. The scanner has graphics capabilities, with a maximum speed of 30 kpps at 8° and a scanning angle of up to 50°.
User benefits
  • Ability to produce very powerful beams thanks to the guaranteed output of 24,000 mW
  • Various control options thanks also to the integrated ShowNET motherboard
  • Low maintenance
  • Various mounting positions thanks to the 360° bracket
Areas of use
  • Festivals, concerts
  • Discos and clubs even of large dimensions
  • Outdoor events
  • Theaters
  • Laser shows
Technical characteristics
  • Guaranteed power: 24,000 mW
  • Power red: 5500 mW / 638 nm
  • Power green: 6500 mW / 520 nm
  • Power blue: 12,000 mW / 450 nm
  • Beam specifications: ca. 6 mm / 1.3 mrad
  • Scanner: 30 kpps @ 8°
  • Max. scan angle: 50°
  • Laser source: diode
  • Laser Class: 4
  • IP rating: IP54
  • Power supply: 85 - 250 VAC 50/60 Hz