CS-24.000RGB ShowNET
search
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
CS-24.000RGB ShowNET
search
SKU: 7640144996079
EAN: 7640144996079
Laserworld - CS-24.000RGB ShowNET
24,000 mW powerful semi-professional pure diode laser, ShowNET multi-control mainboard, DMX control, ILDA port
- 51%
(VAT excluded)
5 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
The Laserworld CS-24.000RGB ShowNET is an analog modulated RGB full color diode laser system with a guaranteed output power of 24,000 mW. The red laser source has a power of 5500 mW / 638 nm, the green one 6500 mW / 520 nm and the royal blue one 12,000 mW / 450 nm. The laser sources are capable of producing very powerful beams. The projector has a good beam specification, with a diameter of approximately 6 mm and a divergence of 1.3 mrad. The scanner has graphics capabilities, with a maximum speed of 30 kpps at 8° and a scanning angle of up to 50°.
User benefits
  • Ability to produce very powerful beams thanks to the guaranteed output of 24,000 mW
  • Various control options thanks also to the integrated ShowNET motherboard
  • Low maintenance
  • Various mounting positions thanks to the 360° bracket
Areas of use
  • Festivals, concerts
  • Discos and clubs even of large dimensions
  • Outdoor events
  • Theaters
  • Laser shows
Technical characteristics
  • Guaranteed power: 24,000 mW
  • Power red: 5500 mW / 638 nm
  • Power green: 6500 mW / 520 nm
  • Power blue: 12,000 mW / 450 nm
  • Beam specifications: ca. 6 mm / 1.3 mrad
  • Scanner: 30 kpps @ 8°
  • Max. scan angle: 50°
  • Laser source: diode
  • Laser Class: 4
  • IP rating: IP54
  • Power supply: 85 - 250 VAC 50/60 Hz