DS-3000RGB MK4
search
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
DS-3000RGB MK4
search
SKU: 7640144997557
EAN: 7640144997557
Laserworld - DS-3000RGB MK4
3000 mW diode series laser projector with ShowNet, pure diode laser sources, supporting Auto, DMX, Art-Net, ILDA and stand-alone modes, Showeditor software included
19,966.00 NKr
- 24%
15,200.50 NKr
(VAT excluded)
1 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
This laser comes with red at 650 mW / 638 nm and uses green diodes at 900 mW / 520nm and blue at 1600 mW / 450 nm. Beam specifications are 4 mm diameter / 0.9 mrad and scanning can be up to 40 kpps at 8° ILDA, while the scanners can scan a maximum angle of 50°. It has a built-in, switchable scanning safety switch. The entire projector is built with Sealed Housing technology and therefore maintenance intervals can be kept very low.
User benefits
  • Suitable power for medium-sized environments
  • Extremely sharp and intense beams
  • Flexible control with auto, DMX, Art-Net, ILDA and stand-alone modes
  • Reduced maintenance thanks to the sealed optical section
  • Showeditor software included
  • Ease of use
Areas of use
  • Concerts
  • Shows and TV productions
  • Music festivals
  • Discos and night clubs
  • DJ sets
  • Bars
  • Private parties
  • Service and rental companies
Technical characteristics
  • Guaranteed power at aperture: 3000 mW
  • Power red: 650 mW / 638 nm
  • Power green: 900 mW / 520 nm
  • Power blue: 1600 mW / 450 nm
  • Beam specifications: ca. 4 mm / 0.9 mrad
  • Scanner: 40 kpps @ 8° ILDA
  • Max. scan angle: 50°
  • Laser source: diode
  • Laser class: 4
  • Basic patterns: over 120 (layers, tunnels, fences, waves, etc.)
  • IP rating: IP4X
  • Power supply: 85 - 250 VAC 50/60 Hz internal PSU
  • Power consumption: 80 W