DS-3000RGB MK5
search
DS-3000RGB MK5
DS-3000RGB MK5
DS-3000RGB MK5
DS-3000RGB MK5
DS-3000RGB MK5
DS-3000RGB MK5
DS-3000RGB MK5
search
SKU: 7640144997571
EAN: 7640144997571
Laserworld - DS-3000RGB MK5
3000 mW full color semi-professional laser with built in multi-control mainboard, DMX control, full feature laser show software license included
- 50%
(VAT excluded)
26 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
5th generation of the popular Laserworld DS-3000RGB, this new projector features Pure Diode laser sources and therefore boasts a high beam specification with beautiful analogue colour modulation. It outputs 650 mW / 638 nm for red and uses a 900 mW / 520 nm green and 1600 mW / 450 nm blue diode. Beam specifications are around 4 mm / 0.9 mrad full angle and scanning can be up to 40 kpps @ 8°, with a maximum scanning angle of 40°.
User benefits
  • Beam quality, with precise and high-quality projections
  • Low maintenance, thanks to Sealed Housing technology
  • Free software included
Areas of use
  • Clubs and discos
  • Festivals and concerts
  • Fixed installations in theaters and entertainment venues for permanent installations
Technical characteristics
  • Guaranteed power: 3000 mW
  • Power red: 650 mW / 638 nm
  • Power green: 900 mW / 520 nm
  • Power blue: 1600 mW / 450 nm
  • Beam specifications: ca. 4 mm / 0.9 mrad
  • Scanner: 40 kpps @ 8°
  • Max. scan angle: 40°
  • Laser source: diode
  • Laser Class: 4
  • Basic patterns: over 120 (layers, tunnels, fences, waves, etc.)
  • Power supply: 85 - 250 VAC 50/60 Hz
  • Power consumption: 80 W