EL-230RGB MK2
search
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
EL-230RGB MK2
search
SKU: 7640144991630
EAN: 7640144991630
Laserworld - EL-230RGB MK2
230 mW Ecoline Series laser projector
- 40%
(VAT excluded)
20 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
The Laserworld EL-230RGB MK2 is an RGB laser system with a total output power of up to 230 mW. An effective and versatile laser effect designed for small to medium sized entertainment lighting, including live concerts, discos, DJs, clubs, bars, beach parties and private parties.
The red diode laser module with a wavelength of 650 nm, the green DPSS laser module with a wavelength of 532 nm and the royal-blue laser module with a wavelength of 445 nm ensure beautiful colors and brightness. The beams have a diameter of about 4 mm and a beam divergence of about 1 mrad and the projector offers high-speed step motors, up to 2 - 5 kpps as well as a scan angle of up to 30°.
Technical characteristics
  • Total power: 230 mW
  • Guaranteed power: 170 mW
  • Power red: 100 mW / 650 nm
  • Power green: 20 mW / 532 nm
  • Power blue: 50 mW / 445 nm
  • Beam specifications: ca. 4 mm / 1 mrad
  • Scanner: high-speed step motors, up to 2 - 5 kpps
  • Max. scan angle: 30°
  • Laser source: diode, DPSS Laser
  • Laser class: 3B
  • Operation modes: stand-alone, sound-to-light, DMX
  • Basic patterns: ca. 50 (layers, tunnels, fences, waves, etc.)
  • Accessories: power cable, manual, interlock, key
  • IP rating: IP4X
  • Power supply: 85 - 250 VAC
  • Power consumption: 30 W
  • Dimensions: 205 x 145 x 75 mm