EL-300RGB
search
EL-300RGB
EL-300RGB
EL-300RGB
EL-300RGB
search
SKU: 7640144992279
EAN: 7640144992279
Laserworld - EL-300RGB
300 mW Ecoline Series RGB laser projector, DMX, stand-alone, sound-to-light, Master/Slave
- 41%
(VAT excluded)
6 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
Main features
  • Very safe laser class 2, yet well visible laser beams
  • Stand-alone and sound-to-light operation
  • Remotely controllable via DMX
  • Master/Slave mode
  • Effects can be adjusted manually with push buttons at the top of the device
Technical characteristics
Total power typical 300 mW
Guaranteed power 240 mW
Power red 80 mW / 638 nm
Power green 60 mW / 520 nm
Power blue 100 mW / 450 nm
Laser sources diode
Laser class 2; EN 60825-1: 2014
Operation modes DMX, stand-alone, sound-to-light, Master/Slave
Max. scan angle  > 50°
Basic patterns starry sky star effect
Accessories power cable, manual, key, Interlock connector
Power supply 85 - 250 VAC
Power consumption 15 W