EL-400RGB S
search
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
EL-400RGB S
search
SKU: 7640144992330
EAN: 7640144992330
Laserworld - EL-400RGB S
400 mW multi-color and bright white laser, easy Plug & Play setup, DMX control, beam, wave and tunnel effects
- 48%
(VAT excluded)
4 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
The EL-400RGB S is an RGB laser with a 15 kpps 8° scanner for creating different patterns and a total output power of up to 400 mW.
The red diode laser module with a wavelength of 650 nm, the green DPSS of 532 nm and the royal blue of 445 nm ensure beautiful colors and beams with a diameter of about 3 mm and a beam divergence of 2 mrad.
User benefits
  • Plug & Play setup, easy to install and use
  • Compact dimensions
  • Sound / light mode with adjustable microphone sensitivity and stand-alone mode
  • Air wave, tunnel and beam effects available
Areas of use
  • Private birthday parties, celebrations etc.
  • Lounge bars, small clubs
  • Home use
  • Small live shows
  • Corporate presentations
Technical characteristics
  • Total power: 400 mW
  • Power red: 120 mW / 650 nm
  • Power green: 100 mW / 532 nm
  • Power blue: 180 mW / 445 nm
  • Laser Class: 3B
  • Beam specifications: ca. 3 mm / 2 mrad
  • Scanner: 15 kpps @ 8° scanner
  • Laser source: diode, DPSS
  • Operation modes: auto, DMX, sound to light, Master/Slave
  • Power supply: 85 - 250 VAC
  • Power consumption: 30 W