EL-900RGB
search
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
EL-900RGB
search
SKU: 7640144992125
EAN: 7640144992125
Laserworld - EL-900RGB
900 mW Ecoline Series 4 head laser show, compact housing
- 36%
(VAT excluded)
11 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
Laserworld EL-900RGB is a 4-head show RGB laser system with a total output power of up to 900 mW and high-speed stepper motors with up to 3 - 8 kpps. It has four beam openings with a single pair of stepper motors. Many of the built-in patterns have been programmed so that the four laser outputs work well together and fill the entire room, like a multi-unit laser show. The curved shape of the unit allows for a very large horizontal deflection angle, so that the laser can cover the entire room.
The beam has a diameter of 3 mm at the aperture and a divergence of approximately 2 mrad. 50 patterns are included (layers, tunnels, grids, waves, etc.). Many of them are not all output equally on all four laser outputs, but some are mirrored or modified so that the laser display has a nice, consistent look. For sound-to-light mode you can adjust the sensitivity of the built-in microphone.
Main features
  • Built-in laser show pattern arrangement
  • Multi-color and white light
  • Especially for DJ and small night clubs
  • With bright 450 nm royal blue
Technical characteristics
  • Total power typical: 900 mW
  • Guaranteed power: 800 mW
  • Power red: 400 mW / 650 nm
  • Power green: 150 mW / 532 nm
  • Power blue: 350 mW / 450 nm
  • Beam specifications: ca. 3 mm / 2 mrad
  • Laser sources: diode, DPSS Laser
  • Laser class: 3B
  • Operation modes: sound-to-light, stand-alone, DMX
  • Accessories: power cable, manual, interlock, keys
  • Power supply: 85 - 250 VAC
  • Dimensions: 530 x 240 x 90 mm