LA-SPOT15N
search
LA-SPOT15N
LA-SPOT15N
LA-SPOT15N
LA-SPOT15N
search
SKU: 02770
EAN: 3701567912641
LONE AUDIO - LA-SPOT15N
15 W wireless active spot loudspeaker, black
- 43%
(VAT excluded)
1 items available in our Italian warehouse
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Prime
fast delivery is available for this product.
Product Details
Compact wireless active loudspeaker, designed to be fixed to the spotlight track.
With a power of 15 W, it is compatible with the LA-SPOT-TR Wi-Fi transmitter, making it ideal for multi-room installations. Thanks to the multi-room mode, you will be able to transmit the same music program to several loudspeakers at the same time. This loudspeaker can be connected to your mobile phone via Wi-Fi or Bluetooth, using the 4STREAM web App compatible with iOS and Android devices.
Made with an aluminum casing, the LA-SPOT15N offers an SPL of 90 dB and a frequency response ranging from 90 Hz to 20 kHz. It features a coaxial speaker composed of a 5" woofer and a 0.5" tweeter, with the possibility of adjusting the bass and treble for a customized sound.
Power is supplied via the mains at 100 - 250 VAC 50/60 Hz.
Technical characteristics
  • Power: 15 W
  • Sound pressure: 90 dB
  • Bandwidth: 90 Hz – 20 kHz
  • Speaker: 5" mid woofer + 0.5" tweeter
  • Connection: 3-phase adapter
  • Can be used on areas of up to 500 m2 depending on the number of LA-SPOT-15
  • Power: 100 - 250 VAC 50/60 Hz