NBNC75BXU13X
search
NBNC75BXU13X
search
SKU: NBNC75BXU13X
EAN: 7613187012808
Neutrik - NBNC75BXU13X
BNC 75 ohm cable connector, RearTWIST UHD Series, pin 1.6 mm, shield 7,36 mm
- 52.26%
Product Details
75 ohm BNC connector, RearTWIST UHD series, 1.6 mm pin, 7.36 mm screen. The rearTWIST UHD BNC connectors are specifically designed for high resolution video signal transmissions. Thanks to the unique design of the insulator and the gold-plated brass contact pin, they have low loss values for 4K and 8K signals. Crimp RF coaxial termination. frequency max. 24 GHz.
  • Optimized contact pin and insulator design for UHD-data transmissions
  • Proven rearTWIST technology
  • Swiss antraloy plating
  • Fully compatible with conventional BNC chassis connectors
  • Improved return loss values at high frequencies
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 m ohm (inner)
  • Contact resistance ≤ 2 m ohm (outer)
  • Dielectric strength 1.5 kVDC
  • Impedance 75 ohm
  • Insulation resistance > 5 Gohm
  • Rated voltage < 50 V
  • VSWR ≤ 1.6 / > 23 dB up to 6 GHz
  • ≤ 2.3 / > 15 dB up to 12 GHz
  • ≤ 3.9 / > 12 dB up to 18 GHz
Mechanical
  • Cable O.D. 7.3 mm
  • Cable retention > 30 N (center)
  • Crimp size 7.36 Hex crimp (shield)
  • Crimp size (pin) 1.6 crimp
  • Insertion force < 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Locking device Bayonett
  • Cable anchoring Jacket crimping
Material
  • Contacts brass (CuZn35Pb2), 0.2 µm AuCo (center contact)
  • Shell Brass (CuZn39Pb3)
  • Shell plating Antraloy
  • Insert PP
Environmental
  • Temperature range - 30 °C to +85 °C