NC10FXX-14-B
search
NC10FXX-14-B
search
SKU: NC10FXX-14-B
EAN: 7613187009747
Neutrik - NC10FXX-14-B
XLR 8 + 2 pole F. XLR connector, black chrome metal housing - XX-/DLX SERIES
- 52%
(VAT excluded)
This product is sold in multiples of 25
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Not available.
delivery is not available for this product.
Product Details
Easy to mount 8 + 2 pole female XLR connector, black chrome metal housing, secure locking and proven chuck type strain relief. Suitable for CAT 5e cables and power up to 16 A and 50 V - exceeding PoE+ requirements. All metal housing offers the best overall RF protection and electromagnetic shielding. Superior ruggedness over traditional RJ45-type connectors.
  • Suitable for data offering CAT 5e performance and power up to 16 A and 50 V - exceeds PoE+ capabilities
  • Superior ruggedness compared to RJ45 type connectors
  • All metal housing offers best overall RF protection and electromagnetic shielding
Electrical
  • Contact resistance ≤ 3 mohm
  • Dielectric strength 1 kVDC
  • Insulation resistance > 10 Gohm (initial); 0.1 (after damp heat test)
  • Number of electronical contacts 8 + 2
  • Rated current per contact 16 A (power pins), 3 A (data pins)
  • Cable shield - shell connection: choosable
  • Transmission performance CAT 5e
Mechanical
  • Cable O.D. 8.0 - 10.0 mm
  • Insertion force ≤ 20 N
  • Withdrawal force ≤ 20 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize 2.5 mm2 / AWG 14 (power pins), 1 mm2 / AWG 18 (data pins)
Material
  • Bushing PA / PU
  • Contact plating 0.2 µm Au hard alloy over 2 µm Ni
  • Contacts brass (CuZn39Pb3)
  • Insert PA66
  • Locking element Zinc diecast (ZnAl4Cu1)
  • Shell Zinc diecast (ZnAl4Cu1)
  • Shell plating Black chromium
  • Strain relief POM
Environmental
  • Flammability UL 94 V-0