NC3FXX-14-B-D
search
NC3FXX-14-B-D
search
SKU: NC3FXX-14-B-D
Neutrik - NC3FXX-14-B-D
XLR 3 pole F. cable connector for 8 mm - 10 mm cable O.D. with black metal housing and gold contacts
- 37%
(VAT excluded)
This product is sold in multiples of 100
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Not available.
delivery is not available for this product.
Product Details
  • Unique cage design of F. contact for low contact resistance and high integrity
  • F. contact incorporates a solder barrier to prevent solder running into the contact mating area
  • F. connector with improved solid metal latch which is larger and easier to handle
  • Additional ground spring contacts for better shell ground continuity
  • Boot with polyurethane gland gives high protection to cable bending stresses
  • Colored rings and boots available for coding or identification
  • Sleek and ergonomic design - valuable and handy
  • Rugged zinc diecast shell, longlasting and dependable
Electrical
  • Capacitance between contacts ≤ 4 pF
  • Contact resistance ≤ 3 mohm
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Insulation resistance > 10 Gohm (initial)
  • Rated current per contact 16 A
  • Rated voltage < 50 V
Mechanical
  • Cable O.D. 8 mm - 10 mm
  • Insertion force ≤ 20 N
  • Withdrawal force ≤ 20 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Wiresize max. 2.5 mm2
  • Wiresize max. 14 AWG
Environmental
  • Standard compliance IEC 61076-2-103
  • Temperature range -30 °C to +80 °C