NCJ10FI-S-0
search
NCJ10FI-S-0
search
SKU: NCJ10FI-S-0
Neutrik - NCJ10FI-S-0
Combo 3 pole XLR F. receptacle with 1/4" switching stereo jack and switching ground contact, solder cups for wire termination, retention spring Combo I series
- 35%
(VAT excluded)
This product is sold in multiples of 100
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Not available.
delivery is not available for this product.
Product Details
3 pole XLR female receptacle with 1/4" switching stereo jack and switching ground contact, solder cups for wire termination, retention spring Combo I series. XLR / jack hybrid chassis connector combining 3 pole XLR receptacle and 1/4" jack.
Features & Benefits
  • Combined XLR receptacle and 1/4" phone jack
  • Balanced or line inputs in one XLR shell
  • Saves rack space by combining 2 connectors in one housing
  • Very low conductor capacitance, therefore suitable for digital audio
Product
  • Title NCJ10FI-S-0
  • Connection Type Combo
  • Gender F.
Electrical
  • Contact resistance < 10 m ohm (XLR)
  • Contact resistance < 20 m ohm (jack & switching contacts)
  • Dielectric strength 1,5 kVDC
  • Insulation resistance > 10 Gohm (initial)
  • Rated current per contact 7,5 A (XLR)
  • Rated current per contact 7,5 A (Jack)
  • Rated voltage < 50 V
  • Switching contacts 3
Mechanical
  • Insertion force ≤ 25 N
  • Withdrawal force ≤ 25 N
  • Lifetime > 1000 mating cycles
  • Locking force > 20 N separating force
  • Panel thickness max. 7 mm 0.27"
  • Wiresize
  • Mounting direction Rear mounting
Material
  • Contact plating 0.2 µm Au hard alloy over 2 µm Ni
  • Contacts Bronze (CuSn6)
  • Insert Polyamide (PA 6.6 30 % GR)
  • Locking element Steel Ck67
Environmental
  • Temperature range -30 °C to +80 °C