FW-65BZ30L
search
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
FW-65BZ30L
search
SKU: FW-65BZ30L
EAN: 4548736150058
Sony - FW-65BZ30L
65", 4K HDR (3840 x 2160 pixels), 440 cd/m2, 24/7, professional display
- 51%
(VAT excluded)
Unfortunately, the quantity you have selected exceeds the amount available in stock.
Condition: New
Not available.
delivery is not available for this product.
Watch it in action
Video Youtube
Close the video
Product Details
The 65" FW-65BZ30L offers a generous 440 nit screen brightness. Advanced Sony picture processing technologies ensure your content looks its very best. The panel’s extra-wide viewing angle ensures that everyone in the room can enjoy clear, bright images wherever they’re positioned.
Richer, more natural colour
Finer detail
Smoother movement
Motionflow XR ensures smoother, more natural reproduction of rapidly-moving on-screen images.
Installation flexibility to suit every environment
Wall-Mount Adjuster
Side mounted interfaces
Discreet logo
Landscape, Portratint and Tilt
Round the clock reliability
Special settings for professional use
Get great pictures fast
Easy multi-screen setup
Easy integration
Signage made simple
Wireless screen mirroring
Meet more easily
With BRAVIA, sustainability in every scene
Technical characteristics
General features
  • Screen Size: 65"
  • Brightness (cd/m²): 440
  • Contrast Ratio: 1200:1
  • Dynamic Contrast Ratio: 300,000:1
  • Response Time (ms): 8.0
  • Display resolution (H x V, pixels): 3840 x 2160
  • HDR (High Dynamic Range) compatibility: Yes (HDR10,HLG,Dolby Vision)
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Portrait/Tilt Compatibility: Yes
Display features
  • Dimming type: Frame Dimming
  • Display Device: LCD
  • Panel Type: IPS
  • Backlight type: Direct LED
  • TRILUMINOS Display: TRILUMINOS PRO
  • Color gamut (DCI-P3): 92%
  • Picture Processor: 4K HDR Processor X1
  • Operation time: 24/7
  • Deep Black Non-Glare coating: No
  • Haze (%): 1%
  • Viewing Angle (Right/Left): 178(89/89) degree
  • Viewing Angle (Up/Down): 178(89/89) degree
Video specs
  • Video Processing: 4K X-Reality PRO
  • Motion enhancer: Motionflow XR 240 (Native 60Hz)
  • HDMI Signal: 4096x2160p(24,60Hz), 3840x2160p(24,30,60Hz), 1080p(24,30,60Hz), 1080i(60Hz), 720p(24,30,60Hz), 480p
​Professional features
  • Pro mode: Yes
  • HDMI auto wake-up: Yes
  • HTML5 platform: Yes
  • Multicast/IPTV: Yes
  • Operating System: Android TV
  • On-board Storage (GB): 16GB
Network specs
  • Wi-Fi Direct: Yes
  • Wi-Fi Certified: Yes
  • Wireless LAN: Integrated
Inputs and outputs
  • HDCP: HDCP2.3(for HDMI1/2/3/4)
  • Composite Video Input (s): 1(Side, Mini jack)
  • HDMI inputs total: 4(4Side)
  • Analog Audio Input (s) (Total): 1(Side Analog Conversion)
  • Digital Audio Output (s): 1(Side)
  • USB ports: 2(Side)
  • Ethernet inputs: 1(Side)
Dimensions & weight
  • Dimension without stand (W x H x D): 146.2 x 84.2 x 71 cm
  • Dimension with stand (W x H x D): 146.2 x 91.2 x 33.8 mm